WYMAGANE KRYTERIA DZIAŁKI POD DZIERŻAWĘ
Farmy wiatrowe
Masz grunt lub działkę i chcesz je wydzierżawić pod farmę wiatrową, ale nie wiesz czy się do tego nadają? Sprawdź podstawowe kryteria, które o tym decydują.
Farma wiatrowa może powstać na Twojej działce jeżeli:
- Panują odpowiednie, stabilne warunki wietrzności. Duże turbiny wiatrowe pracują już przy prędkości wiatru wynoszącej ok. 3 – 4 m/s, a swoją nominalną moc osiągają nierzadko przy prędkości wiatru nieprzekraczającej 9 m/s. Optymalna średnia prędkość wiatru do wykorzystania energetycznego wynosi 4 – 25 m/s. W Polsce najkorzystniejsze warunki wietrzności panują w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, łódzkim, kujawsko – pomorskim, warmińsko – mazurskim, lubuskim i mazowieckim. W swoich zasobach posiadamy dane z ponad 100 masztów meteorologicznych, które pracowały przez okres min. 14 miesięcy i dzięki temu potrafimy zdiagnozować pod względem atrakcyjności wiatrowej niemal każde miejsce w kraju.
- Przeznaczenie gruntu jest określone w dokumentach planistycznych. Farmę wiatrową można postawić gdy dany grunt posiada już uchwalony Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Jednak w praktyce większość gmin w Polsce tego dokumentu nie posiada. Zmiana MPZP jest procesem wieloletnim i w obecnej sytuacji prawnej, kiedy od lipca 2016 r. nie ma możliwości uzyskania pozwolenia na budowę na bazie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, rozpatrujemy wyłącznie lokalizacje, które w MPZP posiadają odpowiednie zapis.
- Jest spełniona minimalna odległość od gospodarstw domowych. Zgodnie z obowiązującą od 2016 r. tzw. ustawą odległościową nowe turbiny można wznosić jedynie na podstawie MPZP z zachowaniem minimalnej odległości urządzenia od zabudowań mieszkalnych wynoszącej co najmniej 10 – krotność jego całkowitej wysokości tzw. 10 .
- Działka posiada dojazd. Waga i wymiary poszczególnych komponentów turbin wiatrowych zdecydowanie wymuszają użycie ciężkiego sprzętu. Zatem, żeby ich dojazd na miejsce montażu był możliwy, potrzebna jest wytyczona droga dojazdowa o szerokości min. 5 m
- Odległość działki od sieci energetycznej jest optymalna. Im mniejsza odległość, tym mniejsze koszty związane z budową infrastruktury energetycznej, Należy pamiętać, że każda lokalizacja zawsze musi być poddana analizie możliwości wyprowadzenia planowanej mocy do krajowego systemu elektroenergetycznego
- Działka leży na obszarze, który nie budzi zastrzeżeń środowiskowych. Z możliwości budowy farm wiatrowych wyłączone są działki, które leżą na terenach podmokłych, zagrożonych powodzią lub na obszarach chronionych, np. „Natura 2000” lub parki krajobrazowe. Nasze zainteresowanie skupia się zwłaszcza na tych lokalizacjach, które już mają poza sobą procedury ocen oddziaływania na środowisko, z przeprowadzonymi monitoringami ornitologicznymi i chiropterologicznym.